Podzimní Jizerské hory

24. října 2020

Jizerky jsou nejsevernější pohoří České republiky, svojí rozlohou zasahují až na území Polska. I když nejsou příliš velké (celková rozloha je přibližně 620 km2), překypují přírodním bohatstvím, které nás udivuje již po staletí. Ještě v nedávných dobách sem přicházeli v naději hledači drahokamů, kteří zde v surových vysokohorských podmínkách těžili safíry a rubíny.

Dnes masivní žulové skály lákají horolezce z celého světa, v létě i v zimě jsou hory plné nadšených turistů, cyklistů a milovníků přírody... kdo sem jednou zavítá, vždy se sem rád vrací...

Čím jsou Jizerky výjimečné?

Jizerské hory vždy byly nehostinnou oblastí s velmi syrovým podnebím. Život zde byl velmi těžký, mnohé osady byly ještě v půli minulého století v zimě téměř nedostupné. První zmínky o nalezištích vzácných kamenů na území Jizerských hor máme jsou již z 15. století. Hledači zde nacházeli rubíny, safíry, také černá zrnka izerínu. Zlato se v Jizerských horách a podhůří rýžovalo už ve 13. století.

Ačkoli si to mnozí z nás neuvědomují, jednou z nejvíce těžených surovin současnosti je jizerskohorská žula, která tvoří prakticky celý zdejší horský masiv. Je velmi kvalitní a velmi dobře zpracovatelná.

IMG 2325

Jizerka, klenot Jizerských hor

Skromná víska v samém srdci Jizerských hor, s prastarými horskými chalupami roztroušenými po stříbrné louce mezi hustými lesy. A uprostřed jako had se vinoucí Jizera a tajuplný Smaragdový potok. Jižní straně Jizerky vévodí tisícový Bukovec, hora, který se svým vzhledem i původem od všech ostatních kopců zcela liší, protože je sopečného původu.

V létě i v zimě je Jizerka plná turistů. Chcete-li objevit její pravé kouzlo, vydejte se sem na podzim, kdy mží a ze stromů opadává listí. Projděte se k rašeliništím Jizery, kolem Smaragdového potoka, nebo do zapomenuté osady Orle. Pak v Panském domě v tichu a klidu vychutnejte podvečerní grog a nechte si vyprávět o pohnutém životě místních...

IMG 2499

Jizerskohorské bučiny

Jednou z nejkrásnějších oblastí Jizerských hor je Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Jde o unikátní pás lesů pokrývající severní úbočí české části Jizerských hor táhnoucí se od Špičáku až k Tišině.

Rezervace vznikla v roce 1999 spojením několika menších rezervací v jediný celek. Dnes představuje tento úžasný lesní porost jeden z nejzachovalejších rostlinných a živočišných komplexů z celé České republiky. Na podzim, kdy se buky barví do zlaté a červené je procházka Jizerskohorskými bučinami skutečný sen...

Jizerskohorské bučiny, Jizerské hory

Další pobytové a poznávací zájezdy