Hlavní stránka
Zájezdy
Norsko

To nejlepší ze západního Norska + OSLO (letecky z Prahy)Výjimečný poznávací zájezd, během kterého uvidíte to nejzajímavější ze západního Norska a norské metropole Osla. Budete obdivovat úchvatné fjordy, projedete nejdelším silničním tunelem světa a stanete na vrcholu Trolí stezky. Zhlédnete skanzen a také olympijské můstky v Lillehameru a krásy Osla. Putujte s námi historií i přírodou a prožijte Norsko na vlastní kůži!

Program může být přizpůsoben aktuálním okolnostem na místě. Časy příletu a odletu jsou určeny aktuálním letovým řádem. Ubytování je vždy možné po 14. hodině, do této doby je možné si na hotelu uschovat zavazadla.


V případě individuálního zájmu můžete absolvovat jen vybranou část programu a sejít se později na určeném místě srazu nebo se vrátit na hotel samostatně.


Průvodce neprovádí klienty uvnitř památek, pokud není v programu uvedeno jinak.

Cestovní pojištění: Srovnání pojištění

Program zájezdu

1. den: Přílet do Osla ve večerních hodinách. Na letišti už bude čekat náš autobus Radynacestu, který vás dopraví na hotel a bude naším společníkem na dalších cestách za krásami západního Norska po celou dobu zájezdu.
2. den: Celodenní prohlídka nejkrásnějších míst hlavní norské metropole . Ráno začneme návštěvou poloostrova Bygdoy , kde se nachází hned několik úchvatných muzeí. Naším cílem se stanou dvě z nich a bude pouze na vás, které zvolíte. Muzeum Fram dokumentuje úspěchy osobností, jakými byli Amundsen a Nansen. Jeho hlavním exponátem je polární loď Fram, ve které F. Nansen uskutečnil plavbu do Arktidy a R. Amundsen s ní jako první člověk dobyl jižní pól. Druhé ze slavných muzeí Muzeum Kon-Tiki je pojmenováno po voru Kon-Tiki, na kterém přeplavil norský spisovatel Thor Heyerdahl Tichý oceán.  Pokud byste si nevybrali z těchto dvou muzeí, pak je jedinečným zážitkem také návštěva Muzea vikingských lodí , kde můžete obdivovat tři vzácné kusy z 9. století. Nejvzácnější je loď z Osebergu, jež je bohatě zdobena a nejlépe zachována. V odpoledních hodinách si prohlédneme centrum Osla, uvidíme královský palác , parlament , budovu moderní radnice obloženou pálenými cihlami, můžeme omrknout supermoderní výstavbu přístavu   či si odpočinout na pěší zóně plné obchodů a občerstvení. Spatříme také jedinečnou moderní budovu Opery (Operahuset), která byla slavnostně otevřena v roce 2008 a má připomínat ledovou kru pomalu se potápějící do fjordu. Odjezd na ubytování.
3. den: Cesta na sever, během které uvidíme spoustu zajímavých míst – Gjovik, Lillehammer, olympijské můstky. Po snídani se vydáme směrem na sever. Cestou uvidíme největší norské jezero Mjosa, jehož zátoky jsou jako stvořené ke koupání a které je proslulé také bohatstvím pstruhů. Dnešní den začneme nezapomenutelným zážitkem, a to vstupem do olympijské hokejové haly Gjovik vytesané 120 metrů hluboko ve skále. V této hale se během 17. zimních olympijských her konaly všechny hokejové zápasy. Tato hala je se svojí kapacitou témeř 6000 míst k sezení největší hokejovou halou na světe vytesanou do skály. Poté se přesuneme do olympijského města Lillehammer, kde navštívíme jedno z největších a nejstarších evropských muzeí v přírodě, skanzen Maihaugen . Ve skanzenu strávíme příjemné odpoledne, během kterého si budeme moci prohlédnout budovu pošty a nádraží z 19. století a jeden z nemnoha zachovalých stavekirkanů (sloupových kostelů) a další zajímavosti. K muzeu dnes patří více než 175 staveb, které jsou umístěny v přirozeném prostředí mezi rybníky, potoky a stromy. V pozdním odpoledni se ještě zastavíme u olympijských skokanských můstků . Odjezd na ubytování. 
4. den: Putování krásným údolím Romsdalen – divoké přírodní scenérie, procházka v NP Rondane, stěna trolů – Trollveggen. Dnešní den se již přiblížíme trollům. S jedním velkým se budete moci vyfotit v městečku  Dombas , kde se zastavíme nejenom za nákupy suvenýrů . V dopoledních hodinách navštívíme v případě hezkého počasí národní park Rondane , který je nejstarším norským národním parkem . Zde se vydáme na procházku nedotčenou krajinou, kolem průzračné řeky a krásných vodopádů. Pokračovat budeme údolím Romsdalen, které je považováno za jedno z nejkrásnějších norských údolí. Údolím protéká řeka Rauma  a my zde budeme mít možnost zachytit fotoaparátem nemálo divokých peřejí a vodopádů stékajících z úbočí okolních hor. Zastavíme se také u obávané cca kilometr vysoké horolezecké stěny Trollveggen. Den zakončíme příjemnou večerní procházkou ve městě Alesund, které nás okouzlí svojí malebnou polohou na několika ostrovech a secesními domy v centru. Odjezd na ubytování. 
5. den: Den plný dechberoucích výhledů, jízda Trolí stezkou, cestou orlů, nejkrásnější norský fjord Geiranger. Norsko není jen zemí orlů a obrů, ale také trollů. Slavná Trolí stezka se vine jedenácti serpentinami v kolmé stěně. My se zastavíme na vyhlídce v nejvyšším místě. Překonáme výškový rozdíl téměř 900 metrů, zahlédneme vícero vodopádů. Cesta je pojmenována podle horských skřetů, hrdinů mnoha lidových pohádek, bájí i přísloví. Dále se vydáme údolím Valdal a trajektem se přeplavíme k dalšímu stoupání, tentokrát k  cestě orlů . Z ní zahlédneme vodopád Sedm sester , což je sedmero úzkých vodopádů vedle sebe, ke kterému se váže legenda nerozhodného vodopádu „Nápadníka odnaproti“. Jízdou prudkou cestou orlů se nám bude tajit dech jednak pro výhledy na Geirangerfjord, a jednak pro svůj strmý charakter cesty.  Pokud nám bude přát počasí, tak z jedinečné vyhlídkové hory Dalsnibby uvidíme, kromě údajně nejhezčí zátoky fjordu Geiranger , také zasněžené okolní vrcholky hor. Odjezd na ubytování.
6. den: Procházka k ledovcovým splazům, jízda nejdelším silničním tunelem světa, středisko Flam, vodopád Tvindefossen. Prvním dnešním zastavením bude největší evropský pevninský ledovec Jostedalsbreen. Společně se vydáme horským údolím (cca 2hodinová procházka) s mnoha vodopády k asi nejznámějšímu splazu  Briksdalsbreen . Dále budeme pokračovat až k  ledovcovému splazu Boyabreen , který však je vzhledem k oteplování stále menší. Stejně jako norské železnice projíždí mnoha tunely, tak my projedeme dokonce nejdelším silničním tunelem světa Laerdal , který měří téměř 25 kilometrů. Tunel nabízí odpočinková místa, jejichž strop je nasvícen modře, aby barvou připomínal oblohu. Poté si uděláme menší zastávku v místním turistickém centru Flamu , které obklopují prudké stráně a do kterého zajíždějí po rameni fjordu velké zaoceánské lodě. Flam je také známý tím, že se odtud zvedá nejprudší cca 20kilometrová horská železnice do Myrdalu.  Další zastávkou bude kouzelný kaskádovitý vodopád Tvindefossen , jehož celková výška je 110 metrů. Odjezd na ubytování.
7. den: Prohlídka starého hanzovního města Bergen, které je považováno za jedno z nejkrásnějších měst Norska. V dopoledních hodinách si prohlédneme druhé největší norské město Bergen. Prohlídku začneme v jeho centru v okolí přístavu Vagen, především pak navštívíme nejstarší část Bryggen , staré dřevěné hanzovní domy i civilní obydlí z počátku 18. století zapsané na seznam UNESCO, které ve vás vyvolají pocit jako byste byli v době středověku. Domy vypadají, že jsou přilepené na sobě, uvnitř se ovšem nachází spleť průchodů, teras, schodišť a obchůdků s tradičním zbožím.  Neopomeneme zhlédnout pevnost tvaru hvězdice Bergenhus s královským sídlem Haakonshallen, jehož areál dnes slouží především jako park. Na závěr doslova nasajeme rybí vůni města na jeho proslulém rybím trhu Torget . Bergen je totiž známý svým obchodem s rybami již od středověku, kdy se zde prodávaly a nasolovaly ryby na dlouhou severskou zimu.  Bergen leží mezi sedmi horami a na jednu z nich Floyen se necháme, pokud nám to čas a počasí dovolí, vyvézt lanovkou. Naskytne se nám nádherný výhled na Bergen i záliv s ostrovy . V odpoledních hodinách odjezd na letiště, večer přílet do ČR .

Cena zahrnuje

  • letenku Praha – Oslo a Bergen – Praha (zpáteční cesta - let s jedním přestupem v Oslu)
  • kabinové zavazadlo dle podmínek pro přepravu zavazadel viz níže
  • doprava autobusem Radynacestu v rámci programu
  • 6x ubytování v hotelu
  • 6x snídaně
  • průvodce po celou dobu zájezdu

Cena nezahrnuje

  • odbavované zavazadlo dle podmínek pro přepravu zavazadel viz níže
  • cestovní pojištění
  • vstupné na místě
  • Příplatek za jednolůžkový pokoj: 9 000 Kč