Stravování: snídaně
snídaně v hotelu jsou podávány formou bufetu
během dne bude možné zakoupit jídlo na místech s možností občerstvení
poblíž hotelu je možnost individuálního stravování v místních restauracích
Ubytování: hotel ***
ubytování v hotelu v jednolůžkových, dvoulůžkových a dle dostupnosti i třílůžkových pokojích
ubytování v menších pokojích s vlastním sociálním zařízením
Program zájezdu
1. den: Odlet z Prahy do Tbilisi a ubytování na hotelu.
Dle letových řádů odlet z Prahy, přílet na letiště v Tbilisi, kde se ubytujeme. V závislosti na čase příletu procházka s průvodcem centrem města.
2. den: Dnes si prohlédneme Tbilisi. Navštívíme historickou čtvrť s pevností Narikala a sirné lázně. Odpoledne nás ceká výlet do duchovního centra Mccheta, kde si prohlédneme unikátní kostel Džvari a katedrálu Dvanácti apoštolů. A zájemci se mohou vydat do výrobny tradičního koňaku.
Po snídani se vydáme do historické čtvrti Metekhi k pevnosti Narikala. Pevnost Narikala na skalnatém výběžku nad městem Tbilisi vybudovali Peršané během 4. století. Peršané ji nazvali Šuris-ciche, později pevnost rozšířil král David. Obyvatelé Tbilisi sem často chodí pořádat pikniky a vychutnávat si pohled na město. Vedle pevnosti pak můžeme navštívit kostel sv. Mikuláše ze 12. století.
Poté se vydáme navštívit historické sirné lázně Sulfur . Sirné lázně jsou postaveny z dob Peršanů a dodnes jsou stále funkční. V úrovni země jsou vystavené kopule, z nichž vychází pára.
Dále se vydáme přes ulici plnou kaváren Shardeni , která je známá pro svůj kulturní život, až dojdeme k synagoze a ke katedrále Sioni . Původní Sionský kostel stál již v 6. a 7. století, od té doby však byl mnohokrát zničen a znovu postaven. Pro Gruzíny má katedrála zvláštní význam, protože je v ní uložen posvátný kříž svaté Niny (svaté Kristýny), patronky Gruzie . Prohlédneme si také baziliku Panny Marie Ančischati , což je nejstarší dochovaný kostel v Tbilisi.
Po obědě se vydáme do města Mccheta (Gruzínci jméno vyslovují „skejta“). Místo je staré nejméně 5000 let. Bylo to centrum pohanského kultu Armazi (místní verze boha ohně Ormuzda z perského zoroastrismu). Ve městě se našly stopy chetitských a sumerských kultů. Do 12. století zde sídlila gruzínská církev. Kostely ve městě jsou zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Po prohlídce města se vydáme ke kostelu Džvari (Kříž) , který stojí na skalním výběžku pohoří Saguramo. Je to jeden z architektonicky nejcennějších kostelů v Gruzii a vzor, podle něhož byly stavěny všechny kostely v pozdějších staletích. Dále nás čeká Sveti Cchoveli – katedrála Dvanácti apoštolů. Podle pověsti sem Eliáš přinesl roušku, kterou měl na sobě Kristus na kříži. Katedrála má dokonalé proporce, tyčí se vysoko nad vesnicí a řekou a o víkendu si tu můžeme vyslechnout nádherný sborový zpět. Poté návrat do Tbilisi, kde nás bude čekat večeře v tradiční restauraci.
K večeru čeká zájemce exkurze do tradiční výrobny gruzínského koňaku – Sarajishvili . Značku Sarajishvili založil v roce 1884 David Sarajishvili, gruzínský podnikatel a veřejná osoba. Jako první z celého ruského impéria té doby začal vyrábět koňak s použitím klasické francouzské technologie. Současná továrna JSC Sarajishvili začala fungovat v roce 1954 a dodnes udržuje tradiční výrobu koňaku.
Večer návrat na hotel v Tbilisi.
3. den: Dnes vyrazíme do hor. Projdeme se městečkem Stepancminda s krásným kostelíkem Nejsvětější Trojice, odkud jsou úžasné výhledy na horu Kazbek. Odpoledne navštívíme hrad v Ananuri.
Po snídani se vydáme do města Stepancminda , které leží v nadmořské výšce 1797 metrů v pohoří Kazbek. Je to jediné město v hornaté provincii Chevi (též nazývané Mochavia), kde najdeme obchody a restaurace. Místní obyvatelé zde prodávají tradiční výrobky z vlny – ponožky a čepice.
Z města vyjedeme terénními auty 4x4 překrásnou přírodou ke kostelu Cminda Sameba neboli kostel Nejsvětější Trojice ze 14. století (u městečka Gergeti ), který se díky svému jedinečnému fotogenickému umístění na vrcholku kopce (v nadmořské výšce 2200 metrů), monumentální hory Kazbek, jež se vypíná v pozadí, a úpornému odhodlání jeho stavitelů, kteří se nenechali odradit odlehlým, špatně dostupným místem, stal téměř symbolem Gruzie.
Od kostelíku budeme mít nádherný pohled na majestátní horu, vyhaslou sopku Kazbek (gruzínsky Mqinvartsveri), jež měří 5047 metrů a pojí se s ní mýtus o gruzínském hrdinovi Amiranim, který zde byl za krádež ohně bohům a za zpochybnění boží všemohoucnosti, stejně jako řecký Prometheus, přikován ke skále. Čeká nás i výborný oběd v místní restauraci.
Při cestě do Tbilisi se ještě stihneme zastavit u komplexu nádherných kostelů a hradu v Ananuri. Ananuri leží na pravém břehu Žinvalské přehradní nádrže při ústí řeky Arkala. Kostely jsou obehnané zdí s cimbuřím na konci přehradního jezera. Vesnice, která se rozkládá pod nimi, byla z větší části zaplavena a přesunuta severněji. Hrad a kostely Ananuri jsou jedním z největších a nejkrásnějších pozdně feudálních architektonických komplexů Gruzie.
Večer se vrátíme do města Tbilisi na hotel.
4. den: Vydáme se do oblasti Kachetie, proslulé svými vinicemi a pohodovou atmosférou. Navštívíme Klášterní komplex sv. Davida z Garedži a ochutnáme výborné gruzinské vino, které se vyrábí ve vinných nádobách kvevri.
Po snídani se vydáme do provincie Kachetie , která je proslavena pěstováním vinné révy . Téměř všude, kam přijedete, budete přivítáni sklenkou vína. V oblasti se nachází také mnoho překrásných kostelů, hradů a honosných domů. Navštívíme Klášterní komplex sv. Davida z Garedži. Je to na skále vybudovaný klášterní komplex gruzínské pravoslavné církve v jihovýchodní Gruzii na hranici s Ázerbájdžánem. Komplex je nazván podle zakladatele, křesťanského mnicha jménem David z Garedži, a je tvořen stovkami místností, kostelů, kaplí a ubikací vyhloubených ve skále. Po prohlídce kláštěra si dáme výborný oběd v místní restauraci.
Po obědě nás čeká návštěva místního vinařství - Velino, kde budeme moct ochutnat gruzínské víno. Víno v Gruzii se vyrábí tradiční výrobu kvevri , což je objemná keramická nádoba podobná amfoře, která se používá v Gruzii k výrobě vína . Podle vykopávek v oblasti Kvemo Kartli se kvevri používaly už v 6. tisíciletí př. n. l. Vyrábějí se z místní hlíny, jež má díky vysokému obsahu stříbra antibakteriální účinky, povrch se po vypálení ošetří včelím voskem.
Bílá vína vyrobená v kvevri mají sytou barvu, proto bývají označována také jako „oranžová vína“. V roce 2013 byl tradiční gruzínský způsob výroby vína zapsán v UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva. V místním vinařství budeme moci také víno ochutnat.
Večer návrat do Tbilisi na hotel.
5. den: Dnes navštívíme město Gori - rodné město Josifa Stalina, dále nás čeká tajemné skalní město a odpoledne dorazíme do městě Kutaisi.
Ráno po snídani se vydáme do města Gori – rodiště Josifa Stalina. Zde je možné si prohlédnout Stalinovo muzeum. Zvlášť si můžete prohlédnout neprůstřelný vagón, ve kterém Stalin cestoval na Jaltskou konferenci, kde spolu s Churchillem a Rooseveltem rozhodoval o poválečném osudu Evropy. Lidé v Gori muzeu nepřikládají žádný politický význam, v jejich očích je Stalin prostě jedinou zajímavou pamětihodností, kvůli které stojí za to vydat se do Gori.
Po prohlídce města vyrazíme do skalního města Uplisciche . Jméno znamená „Uplův hrad“ a bylo náboženským centrem už kolem roku 1000 př. n. l. Ve 13. století ho zničil Čingischánův vnuk Hulegu. Ve skalním městě budeme přelézat balvany a objevovat jeskynní místnosti (proto doporučujeme nezapomenout protiskluzovou obuv).
Odpoledne se vydáme do druhého největšího města Gruzie - Kutaisi. Kutaisi byly kdysi metropolí Kolchidského království. Archeologické výzkumy dokazují, že město fungovalo jako hlavní město Kolchidy aspoň od 2. tisíciletí př. n. l. Mnoho historiků se domnívá, že když psal Apollónios z Rhodu o Jásonovi a argonautech a jejich legendární cestě do Kolchidy, bylo Kutaisi cílem argonautů a sídlem krále Aetea. Ve městě budeme mít dostatek volného času si ho prohlédnout a večer nás čeká večeře v místní restauraci.
Večer příjezd na hotel v Kutaisi.
6. den: Ráno si nakoupíme gruzinské speciality na trhu v Kutaisi, navštívíme katedrálu Bagrati a klášterní komplex Gelati. Na závěr dne si vychutnáme lázeňské město Bordžomi.
Po snídani se vydáme navštívit tradiční trh v Kutaisi. Trh v Kutaisi patří mezi největší, nejživější a nejbarevnější v Gruzii. Najdete zde sýry, ořechy, koření, bylinky, ovoce, zeleninu, maso, čurčchelu (pamlsek z ořechů potažený karamelizovaným hroznovým džusem), fazole, víno, nakládanou zeleninu a mnoho dalšího. Tento krytý trh nabízí autentický zážitek z nákupu a ochutnávání místních specialit.
Po návštěvě trhu se vydáme navštívit katedrálu Bagrati. Katedrála Bagrati je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších památek Gruzie. Tato ortodoxní katedrála byla zbudována v 11. století a přestože byla poškozena v průběhu věků, byla v roce 2017 kompletně zrestaurována. Katedrála Bagrati je dnes považována za symbol gruzínského národa a je zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO. Dále navštívíme klášterní komplex Gelati. Klášter Gelati je skvostem středověké architektury, který je nejen památkou UNESCO, ale také místem s bohatou historií. Klášter byl založen v 12. století a sloužil jako sídlo akademie, kterou navštěvovali nejvýznamnější učenci své doby. Dnes zde můžete obdivovat nádherné fresky a procházet se po malebných zahradách.
Na závěr dnes zavítáme do lázeňského města Bordžomi , kde najdeme obchody a tržiště. Lázně leží v nadmořské výšce 800 metrů a nabízejí léčivé minerální vody i osvěžující horské ovzduší. Město má velkou stáčírnu minerálky, která se dříve vyvážela do celého Sovětského svazu. Ve městě Bordžomi si také dáme výbornou večeři.
Ubytování nás čeká ve městě Achalciche.
7. den: Náš dnešní cíl… Vardzia. Cestou se zastavíme u nádherného jezera Paravani a podíváme se k pevnosti Chertvisi. Pak už budeme obdivovat nejslavnější skalní město.
Po snídani se vydáme úchvatnou cestou a divokou přírodou Gruzie ke skalnímu městu Vardzia. Pojedeme také kolem krásného sopečného jezera Paravani. Dále si prohlédneme pevnost Chertvisi, jednu z nejstarších dochovaných pevností na území dnešní Gruzie. Chertvisi je situována na konci úzkého údolí, na soutoku řek Mtkvari a Paravani. Poprvé byla vystavěna v druhém století před Kristem, ale současné zdi hradu pocházejí až ze 14. století.
Poté už nás čeká nejslavnější skalní město v zemi, které má pro většinu Gruzínců, zejména díky svým vazbám na královnu Tamar, skoro mystický význam, město Vardzia. V sovětských dobách se nacházelo uvnitř uzavřeného pohraničního pásma, ale dnes je to oblíbené turistické místo. Královna Tamar zde založila klášter, který se stal nejdůležitějším seminářem v jihozápadní Gruzii (žilo zde přes 2000 mnichů). Do dnešní doby se dochovalo asi 600 místností z celkových 3000, mezi nimiž jsou stáje, kasárna, pekárny, vinné lisy a skladiště. V jeskyních dnes hnízdí supi. Ve Vardzii nás čeká výborný oběd.
Večer příjezd do Tbilisi, kde nás čeká ubytování.
8. den: Dle letového řádu se přesuneme na letiště a následně odletíme do Prahy.
Dle času odletu bude k dispozici případné individuální volno. Poté přesun na letiště a odlet zpět do Prahy.