Brijuni, skrytá perla Chorvatska

11. srpna 2020

Tisíce ostrovů Chorvatska

Spočítat ostrovy a ostrůvky kolem pobřeží Chorvatska je skutečně obtížné. Různé zdroje uvádějí různá čísla a ani sami Chorvaté v tom nemají jasno. Čísla se různí kvůli odchylkám v počtu menších útesů a skal, které je velmi obtížné zmapovat, a to i z leteckých snímků.

Zájezdy do Chorvatska

Kolem chorvatského pobřeží je tedy rozeseto přibližně 1200 ostrovů, z nichž většina je zcela neobydlených bez spojení s okolním světem, a tedy přístupná pouze jachtařům.

brač island, croatia, sunset

Národní park Brijuni

Brijunské ostrovy, nebo-li Brijuni (či také Brioni) se rozkládají západně od Istrijského poloostrova, pouhé 2 km od přímořského letoviska Fažana.

Největší se 14 ostrůvků, tzv. Veliki Brijun, byl v minulém století oblíbenou letní rezidencí prezidenta Tita. Z této doby také pochází prezidentský palác, největší komplex budov na ostrově, vystavěný podle projektu Josipa Plečnika. Dnes si zde můžete také zahrát golf, nebo navštívit zoologickou zahradu. Většina atrakcí je soustředěna právě na největším z ostrovů, po kterém Vás přepraví stylový vláček.

island, sea, croatia

Příroda s dotekem historie

Příroda se zde snoubí s historií, na ostrovech najdete četné pozůstatky antických a středověkých památek.

Zlatý věk zažívalo souostroví v dobách římského impéria, kdy na ostrovech vyrostla řada monumentálních paláců a vil pro majetné obyvatele Puly. Zříceniny těchto staveb nás svojí rozlohou a přepychem udivují dodnes.

Na konci 19. století na ostrovech vznikly luxusní přímořské lázně. Postupně zde byly vysazeny parky, zahrady a ostrovy dostaly svoji současnou podobu. V roce 1983 bylo souostroví Brijuni zejména kvůli bohaté vegetaci vyhlášeno národním parkem.

kastrum 3

Prohlédněte si další jachty k pronájmu