Tajuplný ostrov Vis

Je tichý a tajemný, přitažlivý svojí syrovostí, uprostřed nekonečné modravé dálky skrytý před světem...

Nepoznaný ostrov Vis

Ostrov Vis je nejvzdálenější turistickou destinací Chorvatska. Najdeme jej hluboko v Jaderském moři, až daleko za ostrovy Brač a Hvar. Cestovní ruch se na ostrově začal rozvíjet až v 90. letech, protože do té doby sloužil Vis kvůli své strategické poloze jako vojenská základna.

Je to relativně malý ostrov (zaujímá necelých 90 km2), přesto velmi příjemný pro turistiku, poznávání i odpočinek. Trvale tu žije asi 5000 obyvatel, z nichž většina ve dvou hlavních letoviscích ostrova - ve městě Vis a Komiža.

Ostrov Vis

Vis býval jedna velká pevnost

Celý ostrov Vis byl až do 90. let aktivní vojenskou pevností. Sloužilo tu na 2000 vojáků a 3000 civilistů. Vis byl v té době zcela soběstačný, jak do zásobování, vojenského vybavení i dalších potřeb. Dokonce se zde nacházela i plně vybavená nemocnice. Z této doby na ostrově zůstalo ohromné množství pozemních, ale i podzemních vojenských staveb, na 70 km podzemních tunelů. Jednou z největších staveb je bunkr Jastog v zátoce Parja. Armáda ostrov opustila až v roce 1992. Většina vojenských objektů je dnes přístupná, ale neorganizovaně, jen na vlastní nebezpečí, a hledá další smysluplné využití.

Jachting kolem ostrova Vis

Citróny a rohovníky

Ač se to může zdát neuvěřitelné, jedním z hlavních vývozních artiků ostrova Vis jsou právě citróny. Pěstují se zde téměř výhradně v bio kvalitě, a to na přibližně deseti plantážích rozesetých po ostrově. Zdejší klima je pro citróny velmi příznivé.

Pokud jste už někdy zavítali na Brač, Hvar, Lastovo, na Šoltu, nebo sem na Vis, jistě neušel Vaší pozornosti strom s dlouhými hnědými plody, kterým se u nás říká "svatojánský chléb". Jde o rohovník, strom ve Středomoří spíše vzácný, velmi odolný a vhodný i do skalnatého a velmi suchého terénu.

Rohovník, nebo-li svatojánský chléb